top of page

Yarışmamızın Amacı

 

Bu yarışmanın amacı, pandemi sürecinde halkın sağlık kuruluşlarına gitmekten çekinmesi, yeni teşhislerin yapılamaması, bazı hastaların tedavisini ihmal etmesi yüzünden düşen Hepatit farkındalığını yükseltmek, toplumsal bilgi düzeyini artırmaktır.

 

Hepatit ülkemizde ve dünyada sık görülen önemli bir karaciğer hastalığıdır. Teşhisi ve tedavisi gecikirse karaciğer kanserine, organ yetmezliğine neden olabilir ve karaciğer nakline kadar gidebilen durumlara yol açabilir.

 

Viral hepatitlerin etkeni virüslerdir. Ağırlıklı olarak kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

 

Şu ana kadar bilinen hepatit virüsleri Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E'dir. Bilim dünyası yeni oluşabilecek virüsler için araştırmalarını sürdürmektedir.

 

Hepatit A ve hepatit B'nin aşıları vardır. Hepatit A aşısı 2012 yılından beri çocukların zorunlu aşı takviminde 2 doz olarak yer almaktadır. 18. ve 24. aylarda çocuklara yapılmaktadır.

 

Hepatit B aşısı yine çocukların zorunlu aşı takviminde yer almakta ve 3 doz olarak doğumdan hemen sonra, 1. ayda ve 6. ayda yapılmaktadır.

 

Hepatit C'nin aşısı yoktur ancak pahalı da sayılsa düzenli bir ilaç tedavisi ile iyileşmek mümkündür.

 

Hepatit B aşısı Hepatit D'ye karşı da koruma sağlamaktadır.

 

Ülkemizde hepatit tedavileri devlet tarafından karşılanmaktadır. Önemli olan test yaptırmak, eğer hepatit varsa, doktor ve hasta işbirliği içinde hastalığı takip etmelidir.

 

81 ilimizde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin aracılığı ile 81 ile ulaşmak ve bu önemli hastalığa karşı işbirliği içinde olmak bizi heyecanlandırıyor.

Çalışmalarımızdan görüntüler
muzaffer gurakar3.jpg
dunya hepatit gunu.png
bilgilenasiolafis.png
karacigerhastasikalmasinafis.png
hepavizyon anasayfa arka plan.jpg
sislihepatit.jpg
bogazkoprusurenkli.png
elpa topluca.png
sedef lia.png
bottom of page